تبلیغات
ایثــــــــار و شهــــــــــادت - نوبت رهایی فرا می‌رسد
ایثــــــــار و شهــــــــــادت
دفاع مقدس
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
کارنامه عملیات ها
جنگ دفاع مقدس
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
درباره ما

« ای حیات! با تو وداع می‌کنم. با همه زیبائی‌هایت ؛ با همه مظاهر جلال و جبروت ؛ با همه وجود وداع می‌کنم ، با قلبی سوزان و غم آلود به سوی خدای خود می‌روم ، و از همه چیز چشم می‌پوشم.... ای پاهای من! می‌دانم شما چابکید ، می‌دانم که در همه مسابقه‌ها گوی سبقت را از رقیبان ربوده‌اید ، می‌دانم که فداکارید ، می‌دانم که به فرمان من مشتاقانه بسوی شهادت، صاعقه‌وار به حرکت در می‌آیید. اما من آرزوئی دارم ، من می‌خواهم که شما به بلندی طبع بلندم به حرکت درآیید ، به قدرت اراده آهنینم محکم باشید ، به سرعت تصمیمات و طرحهایم سریع باشید ؛ این پیکر کوچک ، ولی سنگین از آرزوها و نقشه‌ها و امیدها و مسئولیت‌ها را ، به سرعت مطلوب ، به هر نقطه دلخواه برسانید . در این لحظات آخر عمر آبروی مرا حفظ کنید ، من چند لحظه بعد به شما آرامش می‌دهم ، آرامش ابدی ! دیگر شما را زحمت نخواهم داد. دیگر شب و روز شما را استثمار نخواهم کرد ، دیگر فشار عالم و شکنجه روزگار را بر شما تحمیل نخواهم کرد ، دیگر به شما بی‌خوابی نخواهم داد. و شما دیگر از خستگی فریاد نخواهید کرد . از درد و شکنجه ضجه نخواهید کرد ، از بی‌غذائی ، از گرما و سرما شکوه نخواهید کرد ، آرام و آسوده ، برای همیشه ، در بستر نرم خاک ، آسوده خواهید بود ، اما... اما این لحظات حساس ، لحظات وداع با زندگی و عالم ، لحظات لقاء پروردگار لحظات رقص من در برابر مرگ باید زیبا باشد.»
جستجو


وصیت شهدا
وصیت شهدا
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی

ابر برچسب ها
چهارشنبه 21 اسفند 1392 08:47 ب.ظ

بازگشت آزادگان

می‌گویند نخستین کشته‌ها و اسیران جنگ ایران و عراق کشاورزانی بودند که در آخرین روزهای گرم تابستان تفتیده جنوب به کار مشغول بودند.
هیچ‌کس نمی‌داند کشاورزان هنگام روبه‌رو شدن با سربازان عراقی چه گفتند و  چه شنیدند.
26 مرداد روزی است که اولین گروه  اسیران ایرانی که آزادگان نام گرفتند از مرز خسروی راه به وطن گشودند. همانان که روزی راه ورود به خاک ایران را بر دشمن بسته بودند پس از سال‌ها اسارت به خاک ایران پا نهادند تا زندگی دوباره را در آغوش وطن آغاز کنند.
فردا روزی در سال 1369 مردم ایران با امیدی در دل منتظر بودند تا تمامی اسیران جنگی بازگردند.گروه گروه  خانواده رفته‌ بودند لب مرز تا عزیزان‌شان را زودتر ببینند.
اولین گروه آزادگان 26 مرداد 1369 به خاک کشور وارد شدند. این گروه  1000 نفره از مرز خسروی به ایران آمدند تا اولین گام مبادله اسرا میان دو کشور که 8 سال با هم جنگیده بودند برداشته‌ شود.


  در این میان ستاد رسیدگی به امور آزادگان که در ٢٢ مرداد ٦۹ تشکیل شده بود، به تبادل انبوه اسرا پرداخت. این ستاد با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه‌ها، تبادل حدود چهل هزار آزاده را با همین تعداد اسیر عراقی انجام داد.
یکى از اقدامات بسیار مهم جامعه بین‌المللى در خصوص تنظیم مقررات بشر دوستانه ‏در جنگ، تنظیم و تصویب مقاوله‏هاى  چهار‌گانه ژنو در 12 اوت سال 1949 بود.در این مقاوله‌نامه بر چگونگی رفتار با اسیران جنگی و نگهداری از آنان تاکید شده ‌است.
تبادل اسیران جنگی میان ایران و عراق تا مدت‌ها بعد ادامه یافت تا اسیرانی که نام‌شان در فهرست ارائه شده دو کشور بود به خاک کشورهایشان بازگردند.
ورود آزادگان به خاک کشور و هجوم مردم به مرز خسروی برای دیدار با آزادگان سبب شد تا همان روزها دولت راهکارهایی را در نظر بگیرد.
با مشاهده وضعیت روحی و جسمی آزادگان مسئولان دولتی تصمیم گرفتند تا نسبت به بهبود بخشیدن به شرایط روحی و جسمی‌‌شان اقدام کنند. در همان روزها بود که نام «قرنطینه» بر زبان‌ها افتاد. تمامی اسیران وارد شده به خاک کشور در شرایط نامناسبی بودند و بیش از هر چیزی سوء‌تغذیه میان  آزادگان رایج بود.
در قرنطینه با بهبود نسبی شرایط آزادگان پزشک معالج برنامه غذایی ویژه‌ای را در اختیار خانواده‌‌شان قرار می‌داد.
ضعف جسمانی و نامناسب بودن شرایط روحی آزادگان که ناشی از شرایط نامطلوب دوران اسارت بود صدمات زیادی را در زندگی آنان در پی داشت  که  نشانه عدم رعایت حقوق اسیران بود.
مسأله اسرای جنگی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی بود که تا سال‌های بعد مورد بحث می‌گرفت. پس از مبادله تعدادی از اسرا بحث بر سر فهرست کسانی که از سرنوشت‌شان هیچ اطلاعی در دست نبود آغاز شد، گروه «مفقود‌الاثر»ها و تعیین سرنوشت آنها هر چند برای دولت ایران همواره اهمیت زیادی داشت اما با موانع زیادی روبه‌رو شد.
دولتمردان ایرانی عقیده داشتند که مبادله اسیران جنگی باید یک نفر در برابر یک نفر باشد اما عراقی‌‌ها همچنان پافشاری می‌کردند که تمامی اسیران ایران و عراق بدون توجه به تعداد باید با یکدیگر مبادله شوند.به هر حال دو کشور پس از سال‌ها مذاکره سرانجام در سال 1382 به توافق رسیدند آخرین بازماندگان اسرا را مبادله کنند و بنابر این توافق، 941 اسیر عراقی و 349 اسیر ایرانی به کشورهایشان بازگشتند.برچسب ها : ازادگان دفاع مقدس , 

موضوع : ازادگان دفاع مقدس ,